Dlaczego Bitcoin jest tak wart?

Category: Mogą Mieć
17 lutego 2021

W 2017 roku obserwowaliśmy wzrost ceny pojedynczego bitcoina do 20000 USD. W 2018 roku obserwowaliśmy, jak spadł do 4000 USD. Od najniższych poziomów jego cena podwoiła się, a przy 9000 USD jeden bitcoin jest wart więcej niż sześć uncji złota.

To sprawia, że ​​ludzie zastanawiają się, dlaczego bitcoin jest taki wart? Skąd się bierze jego wartość? Ci, którzy posiadają bitcoin, prawdopodobnie zastanawiają się, dlaczego jego cena jest tak zmienna.

Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedź na te i inne pytania dotyczące wartości bitcoin!

Postrzegany magazyn wartości

Ekonomiści twierdzą, że aktywa mają wartość, jeśli są rzadkie i przydatne. Niedobór oznacza, że ​​podaż czegoś jest ograniczona i skończona, a bitcoin spełnia ten wymóg dzięki limitowi wynoszącemu 21 milionów bitcoinów.

Są analitycy, którzy twierdzą, że ten limit sprawia, że ​​bitcoin jest cenniejszy niż inne kryptowaluty, a nawet bardziej wartościowy niż aktywa fizyczne, takie jak złoto. Jednym z powodów, dla których podają, jest to, że nie będziemy musieli martwić się o cyfrową gorączkę złota, w której nagle odkryto ogromny skarb bitcoinów, powodując spadek ceny w odpowiedzi na nagły ogromny wzrost podaży bitcoinów.

Ustaliliśmy, że bitcoin jest rzadki, ale czy ma też użyteczność?

Z pewnością może służyć jako waluta transakcyjna. To daje mu użyteczność. Są też tacy, którzy uważają, że bitcoin może stać się znacznie wydajniejszym towarem w porównaniu z istniejącymi towarami. Zwolennicy Bitcoin zwracają uwagę na kilka pozytywów.

Pierwszym z nich jest zdecentralizowany charakter bitcoina, który chroni go przed jakąkolwiek osobą, instytucją finansową, a nawet rządem, który go kontroluje. To chroni go przed korupcją. Jest również trywialnie podzielny, więc z równą łatwością można nim kupić wszystko, od filiżanki kawy po Lamborghini. Wreszcie, jest oparty na kodzie programowania typu open source, umożliwiając każdemu zbadanie lub nawet zmodyfikowanie bazy kodu. Dzięki temu bitcoin stale się poprawia i ewoluuje.

Nie są to jednak wewnętrzne zastosowania, a sceptycy bitcoin często zwracają na to uwagę. Weźmy na przykład złoto. Przypisujemy złotu wartość wewnętrzną, ponieważ ma ono zastosowania przemysłowe.

Jednak bliższe przyjrzenie się pokazuje, że złoto naprawdę nie ma dużej wartości wewnętrznej. W 2016 roku, według danych World Gold Council, tylko 15 procent światowego złota trafiło do zastosowań przemysłowych. Resztę zrobiono z biżuterii, monet i sztabek złota, rzeczy, które mają wartość tylko dlatego, że ludzie ufają, że pozostaną wartościowe.

Ludzie mogą mieć problem z postrzeganiem bitcoina jako wartościowego, ponieważ nie można go trzymać w dłoni jak złoto. Jednak wiele osób przeoczyło fakt, że wiele firm jest dziś zbudowanych na zaufaniu cyfrowym, co obejmuje nasze starsze systemy finansowe.

Koszty wydobycia zwiększają wartość

Dobrze udokumentowano, że koszty wydobycia bitcoinów są wygórowane i rosną. Koszty energii stanowią obecnie 90-95% kosztu wydobycia bitcoinów i są krytycznym elementem przy określaniu opłacalności wydobycia. Rentowność wydobycia ma kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia większej liczby górników i zwiększenia rozmiaru sieci bitcoin, co zwiększa wartość w oparciu o prawo Metcalfe.

Wszystko to nasuwa pytanie, czy zwiększone koszty wydobycia zwiększają wartość bitcoina.

Nawet jeśli koszty energii pozostaną takie same lub spadną, trudność wydobycia pojedynczego bloku bitcoinów nadal rośnie. Ten wzrost trudności podnosi również szybkość mieszania bitcoinów, a co za tym idzie, bezpieczeństwo sieci Bitcoin.

Do wzrostu kosztów wydobycia przyczyniło się również zmniejszenie o połowę nagród bitcoinowych co cztery lata. To sprawia, że ​​górnicy pracują ciężej i historycznie doprowadziło do wyższych cen bitcoinów.

Ostatecznie koszty energii są głównym składnikiem ceny bitcoinów i pozostały barierą dla nowych podmiotów w ekosystemie wydobywania bitcoinów. Zwiększa to również niedobór bitcoinów i pomaga w utrzymaniu wyższych cen.

Bitcoin: waluta rezerwowa Crypto

W swej istocie bitcoin to system płatności peer-to-peer. Wypełnił również inną istotną rolę w ekosystemie kryptowalut. Rola rezerwowej kryptowaluty.

Nie ma żadnego organu wydającego rząd za bitcoinem, ale ewoluował on w główny magazyn wartości dla krypto-ekosystemu, podobnie jak dolar amerykański ewoluował na przestrzeni lat w walutę rezerwową.

Byli tacy, którzy twierdzą, że bitcoin nie ma żadnej wewnętrznej wartości, ale tak naprawdę nie ma też walut fiducjarnych, które mają wartość tylko dlatego, że ludzie ufają organowi emitującemu.

Ponadto eksperci od bitcoinów twierdzą, że kryptowaluta ma wartość wewnętrzną po prostu opartą na jej związku z innymi kryptowalutami, z których niektóre mają swoją własną wartość powiązaną z wartością bitcoina.

Najbardziej obiecujący ze wszystkich jest fakt, że bitcoin prawdopodobnie nigdy nie wykorzysta rezerwy cząstkowej do zawyżenia swojej wartości, co czyni go solidnym magazynem wartości i waluty rezerwowej.

Bitcoin jako alternatywna waluta globalna

W związku z jego statusem waluty rezerwowej i jego pozycją jako miejsca przechowywania wartości jest jedną dodatkową cechą bitcoina, która może sprawić, że stanie się walutą globalną.

Cechą charakterystyczną jest jego wartość jako programowalnego zasobu. W przeciwieństwie do naszej starszej infrastruktury finansowej, która zaakceptowała pewne obejścia, aby funkcjonować w nowej erze cyfrowej, bitcoin jest natywnie cyfrowy i zniósł ograniczenia nałożone na finanse przez świat fizyczny.

Mamy teraz pierwszy w historii programowalny zasób.

Oto dwa przykłady funkcji Bitcoin, które sprawiają, że jest on wyjątkowo odpowiedni jako waluta globalna: transakcje z ograniczonym czasem i transakcje z wieloma podpisami.

 • Transakcje z blokadą czasową pozwalają na wysyłanie bitcoinów na adres z instrukcjami, aby nie pozwolić mu na przeniesienie się z tego adresu do określonego z góry punktu w przyszłości.
 • Transakcje z wieloma podpisami pozwalają bitcoinowi zablokować się w adresie, dopóki dwie z trzech lub cztery z siedmiu osób nie zgodzą się, że można go przenieść.Ta wartość jako programowalny zasób może potencjalnie doprowadzić do masowej adopcji, a masowa adopcja może doprowadzić do tego, że bitcoin będzie używany jako alternatywna globalna waluta bez granic.

  Ile może być wart jeden Bitcoin?

  Prognozy cen bitcoinów sięgają od 1 miliona dolarów do bezwartościowych. Prawda jest prawie na pewno gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami. Bitcoin prawdopodobnie nie ulegnie teraz awarii i spaleniu. Stało się zbyt dużą częścią globalnej tkanki finansowej. Nie jest też prawdopodobne, że osiągnie milion dolarów w najbliższym czasie, a nawet w ogóle.

  Nie można poznać przyszłości, o co chodzi w bitcoinie. Jest po prostu zbyt wiele zmiennych, aby dokładnie przewidzieć, gdzie cena może być za sześć miesięcy, za rok lub za dziesięć lat.

  Więc możemy nie wiedzieć, ile bitcoin będzie wart w przyszłości, ale jest całkiem pewne, że będzie coś wart. Biorąc pod uwagę cechy, cechy i optymizm związany z rewolucją waluty cyfrowej, wartość ta może być wyższa niż obecnie.

  Dodatkowe czytanie:

  Nie pozwól, aby rozwój technologii blockchain wyprzedził Cię. Zapisz się do Bitcoin Market Journal, aby być na bieżąco z wartością, jaką technologia blockchain dodaje społeczeństwu!