Czym są kontrakty terminowe na Bitcoin? Kompletny przewodnik dla początkujących

Category: Mogą Pomóc
17 lutego 2021

Ponieważ spekulacje na temat wytycznych regulacyjnych i inwestycji instytucjonalnych w kryptowaluty wciąż się rozwijają, nadążanie za wszystkimi zmianami może być trudne.

Jednak kontrakty terminowe na Bitcoin są dostępne od końca 2017 roku i są coraz częściej dostępne na giełdach regulowanych. Mogą również potencjalnie wpłynąć na decyzje regulacyjne dotyczące dalszych instrumentów finansowych dla Bitcoin, takich jak ETF.

Inwestorom, którzy chcą spekulować ceną Bitcoin bez konieczności bezpośredniego posiadania, kontrakty terminowe na Bitcoin zapewniają realne, regulowane środki, aby to zrobić skutecznie. Ponadto kontrakty futures mogą pomóc w zabezpieczeniu się przed ryzykiem przed niestabilnymi wahaniami cen Bitcoin.

Co to są kontrakty futures?

Finansowe kontrakty terminowe to kontrakty, które określają kupno lub sprzedaż instrumentu bazowego po określonej z góry cenie w konkretnym dniu w przyszłości. Kontrahenci są zobowiązani do spełnienia warunków kontraktu po wygaśnięciu, kupując lub sprzedając składnik aktywów po cenie obowiązującej po wygaśnięciu kontraktu.

Strony mogą zajmować dwie pozycje w kontrakcie futures; długi czy krótki. Długie oznacza, że ​​strona zgadza się na zakup instrumentu bazowego w przyszłości po określonej cenie, podczas gdy krótkie oznacza, że ​​strona zgadza się sprzedać instrument bazowy po określonej cenie po wygaśnięciu kontraktu w przyszłości.

Kontrakty futures są przedmiotem obrotu na giełdach regulowanych i są regulowane przez Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Są regularnie używane w dwóch celach:

 1. Spekulowanie na zmianach cen aktywów bazowych.
 2. Ryzyko zabezpieczające. W pierwszym przypadku strona może kupić kontrakt futures na towar – np. Ropę – jeśli przewiduje, że cena ropy wzrośnie do dnia wygaśnięcia kontraktu.

  • Na przykład, jeśli ropa naftowa kosztuje 50 USD za baryłkę w momencie inicjowania kontraktu, a kupujący oczekuje, że cena wzrośnie przed wygaśnięciem kontraktu, może skorzystać na różnicy w cenie – jeśli cena aktywów wzrośnie – poprzez rozliczenie gotówkowe lub może później sprzedać kontrakt na rynku spot po wyższej cenie.
  • Tak więc, jeśli strona A kupi kontrakt futures na dwie baryłki ropy po 50 USD za baryłkę, a do czasu wygaśnięcia umowy cena wzrośnie do 80 USD za baryłkę, wówczas strona A może osiągnąć zysk w wysokości 60 USD z 30 USD różnicy w cenie za baryłkę. beczka.Kontrakty futures nie są jednak ograniczone do towarów. Mogą być również wykorzystywane jako narzędzie do spekulacji ceną aktywów finansowych.

   W drugim przypadku kontrakty futures są wykorzystywane jako zabezpieczenie przed niekorzystnymi zmianami cen, które mogłyby wpłynąć na jednostkę, która aktywnie wykorzystuje lub wytwarza bazowy składnik aktywów w kontrakcie.

   W ten sposób strona może zapewnić bardziej stabilne wyniki finansowe swojej działalności po bieżącej cenie, zamiast ponosić straty z powodu niekorzystnych zmian cen.

   • Na przykład, jeśli obecna cena ropy wynosi 50 USD za baryłkę, przedsiębiorstwo żeglugowe, które spodziewa się wzrostu ceny ropy, może kupić kontrakt futures na 10 baryłek po 50 USD za baryłkę.
   • Ich umowa byłaby wtedy warta 500 dolarów.Po wygaśnięciu kontraktu, jeśli cena baryłki ropy wzrosła do 60 USD, firma zaoszczędziła 100 USD, zapewniając użyteczny mechanizm zmniejszania ekspozycji na zmiany cen ropy.Kontrakty futures często prowadzą do mniej niestabilnej ceny instrumentu bazowego w perspektywie długoterminowej, zwłaszcza jeśli rynek kontraktów terminowych na dany składnik aktywów jest wysoce płynny.

    Czym są kontrakty terminowe na Bitcoin?

    Kontrakty terminowe na Bitcoin to kontrakty futures, które spekulują ceną Bitcoin bez faktycznego posiadania przez uczestników bitcoinów.

    Nadchodzące platformy do handlu kontraktami futures, takie jak Bakkt, oferują fizyczną dostawę aktywów bazowych dla kontraktów, ale nadal pozostają one pod ich opieką, a nie strona kupująca musi bezpośrednio kupować i sprzedawać Bitcoin na giełdach kryptowalut i przechowywać go we własnym portfelu.

    Podmioty, które uczestniczą w kontraktach terminowych na Bitcoin, zasadniczo stawiają zakład na cenę Bitcoin w określonym okresie. Kontrakty terminowe na Bitcoin działają w taki sam sposób, jak każdy kontrakt futures na tradycyjne aktywa finansowe.

    Inwestorzy mogą zająć pozycję długą na Bitcoinie – spodziewając się wzrostu ceny – lub skrócić ją, minimalizując potencjalne straty, jeśli faktycznie posiadają bitcoiny.

    • Na przykład, jeśli Bob posiada 10 bitcoinów po 5000 USD i spodziewa się spadku ceny Bitcoin, może sprzedać (skrócić) kontrakt futures po aktualnej cenie 5000 USD.
    • Jeśli cena spadnie do 4000 USD w pobliżu wygaśnięcia kontraktu, wówczas może on odkupić kontrakty terminowe (długo), co oznacza, że ​​zabezpieczył 10 000 USD swojej inwestycji, sprzedając swój kontrakt po cenie wyższej niż przy zakupie za 4000 USD.Kontrakty terminowe na Bitcoin zapewniają inwestorom kilka korzyści.

     • Po pierwsze, są one przedmiotem obrotu na giełdach regulowanych, dzięki czemu proces jest znacznie bardziej znany i wygodniejszy dla inwestorów głównych i instytucjonalnych, którzy mogą nie chcieć zajmować się bezpośrednio giełdami kryptowalut.
     • Po drugie, kontrakty pozwalają na spekulacje ceną bazową aktywów bez konieczności przechodzenia przez proces prawidłowego przechowywania bitcoinów, co jest wysoką barierą wejścia dla wielu osób niezaznajomionych z tym, jak działa Bitcoin.Po trzecie, dzięki zapewnieniu większej ekspozycji Bitcoin inwestorom, rynek zyskuje większą płynność. Wreszcie, handel kontraktami terminowymi może prowadzić do mniejszej zmienności ceny Bitcoina w perspektywie długoterminowej i umożliwiać inwestorom ochronę przed niekorzystnymi wahaniami cen.Instytucje są również bardziej skłonne do oferowania swoim klientom handlu kontraktami futures na Bitcoin, ponieważ odbywa się to na regulowanej giełdzie i zmniejsza ryzyko związane z posiadaniem bitcoinów.

      Platformy oferujące handel kontraktami terminowymi na Bitcoin

      CBOE – jedna z największych platform handlu kontraktami futures na świecie – uruchomiła pierwsze kontrakty terminowe na Bitcoin w grudniu 2017 r., A następnie drugą platformę CME z Chicago. Od tego czasu kilka platform i głównych instytucji zasygnalizowało swoje plany uruchomienia kontraktów terminowych na Bitcoin, w tym kilka giełd kryptowalut. Niektóre z głównych platform, na których można handlować kontraktami futures na Bitcoiny, obejmują:

      • CBOE – Jedna z największych giełd futures na świecie. Najpierw uruchomimy handel kontraktami futures na Bitcoin.
      • Chicago Mercantile Exchange Group (CME) – giełda instrumentów pochodnych i kontraktów terminowych z siedzibą w Chicago. Niedawno ogłosili, że handel kontraktami terminowymi na Bitcoin wzrósł o 119 procent w całym 2018 roku na ich platformie.BitMEX – Jedna z największych giełd kryptowalut. Oferuje handel kontraktami terminowymi na Bitcoin (niedostępny dla obywateli USA).TD Ameritrade – Jedna z największych firm brokerskich na świecie. Niedawno rozpoczęto handel kontraktami futures na Bitcoin.OKEx – platforma handlowa kryptowalutami z siedzibą w Hongkongu, oferująca kontrakty terminowe na Bitcoin – niedostępna dla obywateli USA.Nasdaq – druga co do wielkości giełda papierów wartościowych (pod względem kapitalizacji rynkowej) na świecie. Planowanie uruchomienia handlu kontraktami terminowymi na Bitcoin na początku 2019 roku.Bakkt – platforma do handlu kontraktami terminowymi Bitcoin i powiernicza, wspierana przez Intercontinental Exchange (ICE), która jest właścicielem NYSE.Rola Bitcoin Futures w dalszym postępie regulacyjnym

       Kontrakty terminowe na bitcoiny były pierwszym poważnym rozwojem instytucjonalnym dotyczącym oferowania handlu bitcoinami na giełdach regulowanych. Od tego czasu pojawiły się liczne zmiany dotyczące statusu Bitcoin jako aktywa, a także potencjalnej oferty ETF-ów Bitcoin.

       W szczególności SEC odrzuciła już kilka wniosków o fundusze ETF Bitcoin, powołując się na to, że rynki kontraktów terminowych na Bitcoin nie są wystarczająco dojrzałe lub płynne, aby wspierać fundusze ETF Bitcoin. Ponadto SEC odroczyła niedawno decyzję w sprawie jednej z wiodących propozycji ETF – od VanEck & SolidX – do lutego.

       Handel kontraktami terminowymi na Bitcoin oferuje inwestorom kilka korzyści i powinien nadal rosnąć, ponieważ legitymacja Bitcoin jako aktywa finansowego zyskuje większe poparcie zarówno ze strony organów regulacyjnych, jak i inwestorów.

       Kilka platform oferuje już handel kontraktami futures na tradycyjną kryptowalutę, a uruchomienie Bakkt jest postrzegane jako znaczący krok naprzód w handlu kontraktami terminowymi Bitcoin wśród inwestorów instytucjonalnych.