Co to jest amnestia kredytowa?

Category: Biur Kredytowych
17 lutego 2021

Ian Wason, dyrektor generalny DebtBusters, rozmawia z Africa Melane na 567 Cape Talk na temat kredytu Amnesty.

Aby posłuchać następującego utworu, kliknij tutaj

Africa Melane: Bardzo dobre popołudnie i ciepłe powitanie na koncercie. Ian Wason, dyrektor generalny Debtbusters. Wyobrażam sobie, że jest jakieś podekscytowanie z powodu amnestii kredytowej, którą proponuje rząd?

Ian Wason: Cześć Afryka. Tak, myślę, że jest, myślę, że to bardzo trafny pomysł, po prostu nigdy nie jesteś pewien, jakie niezamierzone konsekwencje z niego wynikną. Ale wydaje się, że dyrektor, który pierwotnie naciskał na usunięcie wszystkich negatywnych informacji z biur kredytowych, a teraz zostały one osłabione, więc po prostu jeśli wydasz wyrok przeciwko swojemu imieniu, spłacił dług, wtedy wyrok ten zostanie cofnięty w biurach kredytowych. W tej chwili, jeśli spłaciłeś ten dług, musisz zatrudnić prawnika, który usunie ten wyrok z biur kredytowych i unieważni go w sądzie za dodatkowym kosztem.

Africa Melane: Wyobraźmy sobie przez chwilę, że jestem winien pieniądze sprzedawcy odzieży, ponieważ nie zapłaciłem im na czas, a następnie zacząłem płacić im zaległą kwotę, jak długo moje nazwisko będzie wtedy figurowało na tej liście kredytowej, mimo że spłacił dług?

Ian Wason: jeśli wydałeś przeciwko tobie wyrok wydany przez tego sprzedawcę lub windykatora lub prawnika pracującego dla sprzedawcy, Twoje nazwisko będzie tam obecne przez 5 lat. Przegapisz jedną miesięczną płatność; możesz zostać tam przez 12 miesięcy.

Africa Melane: Przez 12 miesięcy? I jedyny sposób, jeśli wyda się wyrok przeciwko mnie i spłacę ten dług w wyniku, częściowo, jak przypuszczam, tego wyroku, jedyny sposób, w jaki mogę obecnie usunąć moje nazwisko z tego wykazu i w ten sposób umożliwić mi dostęp na przyszły kredyt, jeśli skorzystam z usług prawnika.

Ian Wason: Tak, więc możesz sobie wyobrazić, że w tej chwili jest wielu nieszczęśliwych prawników.

Africa Melane: A jak miałby działać ten proces amnestii kredytowej? Wyrok został wydany przeciwko mnie, spłaciłem dług, co się stanie, gdy „okres okna, jeśli wolisz, wejdzie w grę?

Ian Wason: obecnie kredytodawcy muszą aktualizować biura informacji kredytowej co 30 dni. Więc jeśli twoje długi zostały spłacone, to ich obowiązkiem jest poinformowanie biur kredytowych o spłacie długu. Jak zamierzają to zrobić, nie zostało do końca określone, ale zakładam, że to będzie proces. Więc spłacasz swój dług, twój kredytodawca powiadamia biura kredytowe, że ten dług został spłacony, biura kredytowe cię z niego usuwają. Chcą również skrócić czas, w którym kredytodawcy muszą zaktualizować biura kredytowe do 48 godzin, co będzie miało znaczną różnicę, ponieważ wielu klientów wychodzi i zaciąga duże długi w ciągu 30 dni, ponieważ wiedzą, że biura informacji kredytowej są aktualizowane tylko raz w miesiącu.

Africa Melane: Ian, dlaczego nie mamy praktyki w Republice Południowej Afryki, gdzie po uregulowaniu tej płatności lub długu w wyniku orzeczenia, kredytodawca w pierwszej kolejności aktualizuje biura, informując, że ta kwota została spłacona w związku z tym zdjęto mi nazwisko i nie musiałem czekać 5 lat i korzystać z usług prawnika.

Ian Wason: Nie wiem, myślę, że to pochodzi z historii, zawsze było na swoim miejscu, tak to zawsze było robione. Więc myślę, że to bardzo dobrze, że rząd jest proaktywny i rozwiązuje ten problem. Krążą pogłoski, że może to dotknąć każdego / cokolwiek od miliona do 1,4 miliona ludzi w RPA. Ale oczywiście niekoniecznie myśl, że będzie 1,4 miliona ludzi, którzy nagle oczyścili swoje nazwisko i będą mogli wyjść i pożyczyć pieniądze. Jest wielu kredytodawców, którzy już pożyczyli ludziom, którzy mają już orzeczenia dotyczące ich nazwisk.

Africa Melane: Czy ci ludzie, którzy nie spłacili swoich długów, a ta amnestia kredytowa jest w grze, mogą udać się i spłacić swoje długi wobec tego, kto udzielił im kredytu w pierwszej kolejności, a następnie oczyścić ich nazwiska?

Ian Wason: Tak, muszą tylko poczekać, aż to przejdzie przez Parlament, co, jak sądzę, nastąpi przed 31 marca 2014 r., A następnie przejdzie i nastąpi to automatycznie. Tak więc, jeśli nie będziesz musiał szybko oczyścić swojego nazwiska, nie skorzystałbym teraz z usług prawnika, poczekam tylko 6 miesięcy.

Africa Melane: Myślę, że pierwszy raz rząd zrobił to w 2006 r., Kiedy to około 600 000 konsumentów zostało usuniętych z biura informacji kredytowej. Jakie są niezamierzone konsekwencje, na które powinniśmy być czujni?

Ian Wason: Nie mam pod ręką statystyk, ale statystyki z amnestii z 2006 roku nie wyglądają dobrze. Wiele z tych 600 000 osób zostało usuniętych, a następnie poszło i pożyczyło więcej pieniędzy, a następnie ponownie zalegało z płatnością. To było zdumiewające, bo 78% klientów ponownie zbankrutowało.

Africa Melane: Ale tego prawie można się spodziewać, jeśli wpadłeś w tę sytuację, prawdopodobieństwo powtórzenia tego ćwiczenia jest wysokie.

Ian Wason: Tak przypuszczam. Tracisz poczucie powagi pieniędzy i masz większe szanse na niewypłacalność, ale pamiętaj, że wiele osób nie wywiązuje się z zobowiązań z przyczyn od nich niezależnych. Mogli stracić pracę lub z powodu męża i żony jedno z nich mogło stracić pracę lub Twoje dziecko mogło zachorować i narobili dużych rachunków za szpital, coś takiego mogło spowodować, że otrzymali wyrok. Po prostu nie byli w stanie spłacić, a po prostu nie chcieli spłacić.

Africa Melane: Ian Wason jest dyrektorem generalnym Debtbusters; na pewno spędzę z nim jeszcze kilka chwil. Odbierając telefony pod numer 021 4460567, możesz wysyłać SMS-y pod numer 31567, e-maile [chronione pocztą elektroniczną] z obawami, że możesz mieć lub nie mieć na temat tej amnestii kredytowej, którą rząd chce wprowadzić prawdopodobnie przed 21 marca 2014 r. Ian Zastanawiałem się, czy ja mogłaby dostać twoją myśl na temat tej sagi o zamówieniach garnishee, o której wszyscy mówią. Czy to były szef Anglo American, jak sądzę, powiedział, że gdyby mógł powiedzieć bzdury przy robieniu zamówień i kimkolwiek jest osoba, która w pierwszej kolejności udzieliła kredytu, to ich obowiązkiem i pracą jest spróbować zdobyć te pieniądze od ludzi, którym udzielili kredytu w pierwszej kolejności.

Ian Wason: Tak i nie, potrzebujesz jakiegoś mechanizmu, aby móc odzyskać dług, który w dobrej wierze pożyczyłeś od kredytodawcy. Musi istnieć jakiś mechanizm prawny po tym, jak kredytodawca spróbuje zadzwonić do ciebie i negocjować z tobą, wszystko w ten sposób, aby odebrać pieniądze. Niekoniecznie mam z tym problem, mam problem z branżą, w której pobierane są ogromne opłaty, klienci są znacznie zawyżeni na te zamówienia na garnishee, ponieważ nie są one usuwane po spłacie długu. Zrobili z nadmiernymi stopami procentowymi do 60 procent, z tym mam problem; po prostu nie zostało to zrobione poprawnie.

Africa Melane: Czy jest to coś, na co rząd powinien się przyjrzeć i wyglądać zbyt dobrze, jak sądzę, i uczynić to bardziej wydajnym.

Ian Wason: Myślę, że tak, myślę, że chcą spróbować to naprawić, a nie po prostu pozbyć się tego. Z pewnością biorąc pod uwagę liczbę zamówień na garnishee, które są realizowane każdego miesiąca lub są przyjmowane co miesiąc, myślę, że zmniejszyła się z około 60 000 miesięcznie, około 3 lata temu do około 30 000 lub nieco poniżej 30 000 rocznie. miesiąc. Więc teraz widzisz duży spadek liczby zamówień na garnishee, które są przyznawane, a to prawdopodobnie spowodowane tym, że kredytodawcy trochę nieufnie podążają tą drogą, sądy pokoju proszą o więcej informacji i poprawiają sprawdzanie tych rzeczy, i miejmy nadzieję, że pracodawcy sprawdzą również dokumentację przed złożeniem zamówienia na garnishee.

Africa Melane: Czy nie jest to prosty przypadek: nadal jesteśmy w trudnej sytuacji ekonomicznej i gdziekolwiek będziemy mogli, zdobędziemy jak najwięcej kredytu, chociaż wiemy, że nas na to nie stać, i chociaż wiemy, że prawdopodobnie nie będziemy w stanie go spłacić, ponieważ to jest po prostu w naturze tego, kim jesteśmy.

Ian Wason: W jego książce David Copperfield znajduje się słynny cytat Charlesa Dickensa, który w zasadzie mówi „nie wydawaj więcej, niż zarabiasz. Jeśli zarabiasz 20 funtów miesięcznie, a wydatki wynoszą 19 funtów, oznacza to szczęście. Jeśli zarabiasz 20 funtów miesięcznie, a wydatek wynosi 21 funtów, oznacza to nędzę. I myślę, że ludzie po prostu wydają więcej pieniędzy niż zarabiają i dlatego pożyczają, aby je konsumować, i dlatego masz prawie 10 milionów konsumentów z RPA, którzy zalegają ze spłatą długów, to prawie połowa kredytować aktywnych konsumentów zalegających z zadłużeniem.

Udostępnij ten artykuł znajomemu:

Zacznij korzystać z DebtBusters

Oddzwonimy w celu omówienia Twojej sytuacji.